Centrumzdravi

OKOLÍ

Lomnice nad Popelkou je město čítající necelých 6 tisíc obyvatel, ležící v širokém úvalu říčky Popelky ve zvlněné krajině na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší.

V současné době město nabízí sportovní a kulturní vyžití (divadlo, kino, zámek, městské muzeum a galerie, loutkové divadlo, sportovní hala, zimní stadion, letní stadion, horolezecká stěna, lyžařský areál v Popelkách s volně přístupným vyhlídkovým ochozem na skokanském můstku, sportovní letiště, koupaliště, lázeňský dům atd.).

V okolí města lze navštívit díky husté síti pěších tras, cyklotras a lyžařských terénů mnoho turistických cílů jako např. rozhlednu, restauraci a sezónní informační středisko na hoře Tábor, zříceninu hradů Kumburk a Bradlec (hrad) či Smetanovu vyhlídku.

Asi tři kilometry jižně od města se nachází hora Tábor (678 m n. m.), na jejímž vrcholu je barokní kostel Proměnění Páně (1704) s Křížovou cestou(1898) a turistická chata s rozhlednou, postavená r. 1911 a rekonstruovaná r. 2006.

Další zajímavosti:

  • Pod Táborem (jezírko, pramen řeky Cidliny, Allainova věž, Allainův kříž)
  • Přírodní areál Obora (koupaliště, rybník, lovecký zámeček alpského stylu)
  • Košov, Hrádka, Ředice, Smetanova vyhlídka, zříceniny hradů Kumburk, Bradlec, Kozlov

Ve městě se nalézá kryté hokejové kluziště, letiště pro ultralehká letadla, skokanské můstky v lyžařském areálu v Popelkách (na blízkém vrchu Babylon byl jeden z prvních lyžařských můstků v Čechách), fotbalový stadion, lezecká stěna, tenisové kurty a malebné koupaliště s ostrůvkem. Na Táboře byla vybudována lyžařská sjezdovka s vlekem a každoročně jsou upravovány i lyžařské běžecké stopy v délce cca 20 km. Novinkou je miniplanetárium. Již několik let se v červenci pořádá Krkonošský maraton (maraton horských kol).

V roce 1871 zde trávil dovolenou skladatel Bedřich Smetana. Jeho pobyt připomíná deska na lomnické radnici. Od srpna 1906 do března 1909 bydlel v Nové Vsi n. P. český malíř, krajinář František Kaván (1866-1941) a často zacházel do Lomnice n. P. Herec, člen ND v Praze, Zdeněk Štěpánek (1896-1968). Za druhé světové války v Lomnici n. P. pobýval i významný představitel domácího odboje prof. RNDr. Vladimír Krajina (1905-1993). Spolupracoval zde s lomnickými odbojáři Josefem Mizerou, Karlem Škopkem a Josefem Martínkem. V šedesátých letech zde bývali častými hosty spisovatelé Václav Kaplický (1895-1982), Jarmila Glazarová (1901-1977), dr. Miloš V. Kratochvíl (1904-1988), dr. Marie Kubátová (1922) a další. V roce 1997 navštívil Městské muzeum a galerii výstavu obrazů Josefa Jíry Václav Klaus, který opět přijel 1. května 2003 na vernisáž výstavy téhož autora.

KINO Lomnice nad Popelkou - program naleznete na stránkách https://www.kino.kislomnice.cz

Centrum zdraví - květ života s.r.o. založeno v roce 2000 Cookies